Първият проектант по национална Програма за достъпна жилищна среда
Първият и единствен до този момент специализиран проектант по изграждане на достъпна жилищна среда за хора с увреждания по "Национална програма достъпна жилищна среда" е вече факт. Инж. Галя Симеонова отговаря за хората в неравностойно положение, помагайки им за кандидатстване и изготвянето на индивидуални проекти по Компонент 1 на програма "Достъпна жилищна среда и лична мобилност" към Министерството на труда и социалната политика.
Освен че следи отблизо новостите около кампанията на Министерството, АДАПТ.БГ вече предоставя и специализиран "Проектант Достъпност", с който хората с увреждания, техни представители или собственици на сгради могат да се свързват за оказване на съдействие по изготвянето на проектите.
Инж. Галя Симеонова предоставя следните услуги за хората с увреждания, кандидатстващи за изграждане на електрически платформи за инвалидни колички за цяла България:
- Консултира кандидатите по Компонент 1 по "Кампания достъпна жилищна среда и лична мобилност"
- Изготвя проекти по програмата по индивидуално запитване;
- Замерва и заснема на място на обекта, преди одобрение и изпълнение на проекта;
- Предоставя съвети при изготвяне на необходимата информация от гражданите за да бъдат правилно попълнени необходимите документи;
- Комуникира с институциите, за да се избегне риска от грешки;
- Оформя детайлни чертежи;
- Изготвя всичко, възможно в най-кратки срокове!
Галя е с дългогодишен опит в сферата на проектирането и изготвянето на конструктивни и детайлни чертежи. Обръща специално внимание на всеки един обект, по който работи, защото всеки е различен и специфичен. Тя знае, че срокът за изпълнение и завършване на проектите по Програмата е от изключителна важност за кандидатстващите, затова извършва всички проекти за възможно най-кратък период. Да помага на хората с увреждания е нейн личен приоритет, за което АДАПТ.БГ й благодари!
Връзка с инж. Галя Симеонова: 02 442 0424 (Потърсете инж. Симеонова)
Репортаж с инж. Галя Симеонова от ADAPT.BG
Национална програма "Достъпна жилищна среда и лична мобилност" - проект "Красива България"
Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност вече стартира за 2021 г., предоставяйки възможност на хората с увреждания да кандидатстват за изграждане на достъпна среда в техните жилищни сгради.
Както беше досега, програмата ще помогне на хората с увреждания да изградят безплатно така необходимите електрически стълбищни платформи за инвалидни колички и асансьори.
Компонент 1
Компонент 1 достъпност, засяга жилищните сгради и прилежащите им пространства. По него хората в неравностойно положение ще могат да кандидатстват за изготвяне на проект и получаване на одобрение от Общините за изграждането на стълбищните подемници, според специфичните им потребности, съобщават от Министерство на труда и социалната политика.
Ще срещнем ли проблемите от 2019-та и през новата година?
Макар и на пръв поглед лесна за изпълнение (декларация + проект = инсталиране на безплатна платформа за хора с увреждания), Програмата през 2019-та беше изпълнена с административни пречки, кратки срокове и един куп необходими документи и разрешения, необходими за кандидатстването. Най-голямото препятствие на тази благородна инициатива на Министерството се оказаха твърде кратките срокове за кандидатстване и изискването за самофинансиране за изпълнението на проекта, след което да се върнат средствата за изпълнените проектите на всеки от кандидатите през месец декември 2019.
Програмата беше късно през лятото, а срокът за подготвяне на цялата документация, заедно с инвестиционния проект, беше едва 30 дни. Това беше и причината огромен процент от нуждаещите се да не успеят да кандидатстват в обявения срок до 30 септември 2019 г.
От кандидатите се изискваше да подадат немалък брой декларации и снимков материал, доказващ липсата на изградена достъпна среда в сградите им, след което да получат писмо за допускане за кандидатстване, да изготвят сами проекта за изграждане на електрическа платформа и да зачакат одобрение. И всичко това в рамките на един месец. За жилищни сгради това означаваше, че кандидатите трябваше да се сдобият и с разрешение от общото събрание на останалите жители в сградата им.
През 2020 г. се забеляза значителен напредък в срокове и изпълнение. През 2020 АДАПТ БГ успя да помогне и на най-голям брой хора, сравнено с 2019-та, завършвайки рекордно голям брой успешни проекти.
<<<НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ДОСТЪПНА ЖИЛИЩНА СРЕДА 2021>>>
Как помага АДАПТ.БГ в случая?
АДАПТ.БГ стартира информационна кампания, която да информира на разбираем, неадминистративен език хората с увреждания, много от които живеят без изградена достъпност до собствените си жилища. Затова и предприехме инициатива да предоставим индивиуална помощ при кандидатстването и изготването на проектите по програмата.
АДАПТ.БГ има зад гърба си над 500 осъществени проекти за изграждане на инвалидни съоръжения по Наредба №4 Достъпна среда за хора с увреждания, както и редица успешно завършени проекти специално по Програмата.
В допълнение на това!
Адапт.бг извършва и БЕЗПЛАТНИ одити за наличие на Достъпна жилищна среда по изискванията на Наредба № 4 на Министерството на регионалното развитие и благоустройството!
Можете да заявите такъв още сега.
Примери със завършени обекти по "Национална програма достъпна жилищна среда и лична мобилност 2019"
Пример за завършена платформа за извити стълби
Повече информация за програма Достъпна жилищна среда 2021 г.
Отдел "Красива България"
Проект „Красива България” (ПКБ) е част от програмата на Министерство на труда и социалната политика (МТСП). Проектът цели да намали безработицата и да стимулира заетостта, чрез ежегодно финансиране от програмния бюджет по Националния план за действие по заетостта.
Уебсайт:
http://www.beautifulbulgaria.com/
Дата: 17 Дек 2019
Остави мнение/коментар