Добре дошли в онлайн магазина ни!
BGN
  • EUR
  • GBP
  • BGN
  • USD

СВЪРЗАНИ ПРОДУКТИ

Акордеонни категории

Блог Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ за 2025 г.
Вижте всички статии

Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ за 2025 г.

Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ за 2025 г.

Модул 3 „Създаване на достъпна архитектурна среда“ - МОН програма 2024 г.

Министерството на образованието и науката (МОН) даде старт на Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ за 2025 г.

 

Това е отлична новина за държавните и общински училища, както и за специализираните образователни центрове в страната, които вече могат да кандидатстват за финансиране с цел подобряване на достъпността за ученици и преподаватели с увреждания.

 

Програмата има за цел да създаде по-приобщаваща и благоприятна учебна среда за всички деца, като осигури необходимите условия за равноправно участие в образователния процес. Модулът, по който училищата кандидатстват с проектни предложения за достъпна среда е модул 3: „Създаване на достъпна архитектурна среда“.

 

Програма на:

„Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ за 2024 г.

ОБЯВА ЗА СТАРТИРАНЕ НА ПРОГРАМАТА - 2025 Г.

 

Кои училища могат да кандидатстват?

 

Допустими кандидати по Модул 3 са:

 

  • Държавни специализирани и неспециализирани училища, финансирани от:
    • Министерството на образованието и науката (МОН)
    • Министерството на културата (МК)
    • Министерството на младежта и спорта (ММС)
       
  • Държавни центрове за специална образователна подкрепа
  • Специализирани обслужващи звена:
    • Регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование
    • Държавният логопедичен център
    • Националният дворец на децата
  • Общински училища и общински центрове за специална образователна подкрепа (само ако обучават поне едно дете с физически увреждания)

Могат ли да кандидатстват и общински училища? 

Да, общинските училища и общинските центрове за специална образователна подкрепа могат също да кандидатстват, ако обучават поне едно дете с физически увреждания. Общинските училища могат да кандидатсват с подаване на заявка по съответния ред. Не е допустимо общини да подават проектни предложения по модула.

 

 

Ограничения при кандидатстването:

При кандидатстване по модула не се допускат до класиране проектни предложения на образователни институции, които през предходните години не са използвали по предназначение предоставените им средства по модул „Създаване на достъпна архитектурна среда“. 


 

 

Срок за подаване на проектни предложения по Модул 3 „Създаване на достъпна архитектурна среда“

 

Всички допустими кандидати следва да представят своите проектни предложения в 30-дневен срок от получаване на уведомително писмо за стартиране на модула.

 

 

Начин на подаване на проектните предложения:

 

Проектните предложения се подават чрез онлайн платформата за кандидатстване по национални програми (https://np.mon.bg) по образец, утвърден от МОН.

 

 

Необходими документи:
 

Проектното предложение по Модул 3 задължително трябва да бъде придружено със следните документи:

1. Акт за публична държавна или общинска собственост (за държавните институции, които нямат акт за публична държавна собственост е допустимо да приложат договор за ползване);

2. При изграждане на рампа - технически проект/схема за строителните работи и/или количествено-стойностна сметка, както и обяснителна записка;

3. При изграждане на санитарни възли за хора с увреждания – задължително схеми с размери на санитарните възли – съществуващо разпределение и предложение за разпределение след адаптирането, съобразени с изискванията на чл. 84 – чл. 88 от Наредба № РД-02-202 от 26.01.2021 г.;

4. Количествено-стойностна сметка за санитарните възли във формат Excel;

5. При ремонт на прилежаща инфраструктура – схема/скица на имота с предложение за ремонта;

6. Количествено-стойностна сметка за прилежаща инфраструктура във формат Excel;

7. При доставка на платформа или устройство за изкачване на стълби – предложение с техническите параметри и схеми на предлаганото съоръжение, количествено-стойностна сметка (във формат Excel) и конструктивно становище при платформи с вертикално движение или предложение с техническите параметри на предлаганото устройство за изкачване на стълби за инвалидни колички (стълбищен робот) заедно с количественостойностна сметка (във формат Excel).

8. При изграждане на асансьор – предложение с техническите параметри на предлагания асансьор, чертеж (разпределение на етаж) с разположението на асансьорната шахта, количествено-стойностна сметка във формат Excel и конструктивно становище за възможността за изграждане на асансьор;

9.  Становище, схема и количествено-стойностни сметки във формат Excel за дейности по маркиране на маршрутите и обозначаване на помещенията, осигуряващи достъпната архитектурна среда;

10. Декларация, че кандидатът не кандидатства и/или не получава други средства от други източници за дейностите по тази програма (по образец на МОН);

11. Само за общински училища и общински центрове за специална образователна подкрепа – задължително се подава декларация за съгласие и съфинансиране от кмета на съответната община (за гр. София, Пловдив и Варна е допустимо декларацията да е от районния кмет) – по образец на МОН. 

 

 

Забележка: Общински училища и общински центрове за специална образователна подкрепа могат да кандидатстват за изграждане на достъпна среда и при тях единствено в случай, че в тях се обучава поне едно дете с физически увреждания съгласно актуална информация от НЕИСПУО за учебната 2024/2025 г. 

 

 




БЮДЖЕТ 

Общият бюджет по Модул 3 „Създаване на достъпна архитектурна среда“ е 
2 000 000  лв., в т.ч. 1 400 000 лв. за държавни училища и специализирани звена и             600 000 лв. за общински училища 

 


Допустими разходи

  • По Дейност 1.1. Проектиране и изграждане на покрити рампи – до 34 000 лв. с ДДС за едно проектно предложение;
  • По Дейност 1.2. Изграждане на покривни покрития на вече изградени рампи – до 7000 лв. с ДДС за едно проектно предложение. 
  • По Дейност 2. Адаптиране и изграждане на санитарни възли до 25 000 лв. с ДДС за едно проектно предложение. Средствата са предвидени за адаптиране на един санитарен възел за хора с увреждания и ремонт на останалите прилежащи клетки за учениците и общите части в съответното санитарно помещение. 
  • По Дейност 5. Доставка и монтаж на платформени съоръжения/подемни платформи с вертикално движение за преодоляване на денивелация до 2,50 м и/или с подемни платформи с наклонено движение до 30 000 лв. с ДДС за едно проектно предложение. 
     

 

 

 

 

 

 

 

 

  • По Дейност 6. Маркиране на маршрутите и обозначаване на помещенията, осигуряващи достъпната архитектурна среда до 3000 лв. с ДДС за едно проектно предложение. 
     

 

Срокове за кандидатстване с проектни предложения по Модул 3


Срокът за кандидатстване по модула е 30 дни от изпращане на уведомителното писмо за стартирането на програмата от страна на МОН (считано от 9 май, 2025 г.) за всички допустими бенефициенти.

 

 

Адапт БГ е лидер в осигуряването на достъпна среда за хора с увреждания в България. Вече с почти 15-годишен опит и мисия да работи за хората с увреждания, семейната ни фирма е реализирала множество проекти за подобряване на достъпността в български училища, читалища и сгради от обществено и културно значение. Ако търсите надежден партньор за осигуряване на достъпна среда във вашата институция, Адапт БГ е правилният избор.

 

 

 

 

Григор Ангелов

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари

СВЪРЗАНИ ПРОДУКТИ