Пазарувайте онлайн, или в един от 12-те ни магазина в цяла България!
BGN
  • GBP
  • BGN
  • USD

Акордеонни категории

Блог Опасното хъркане и хормонът на стреса
Вижте всички статии

Опасното хъркане и хормонът на стреса

Опасното хъркане и хормонът на стреса

Опасното хъркане и хормонът на стреса

 

 

 

Представете си,  че  спите  спокойно, но в същото време се борите за всяка глътка въздух. И всъщност изобщо не спите спокойно, а мозъкът ви преминава през нещо екстремно. Изживявате епизоди на апнея, без дори да осъзнавате. Сънната апнея е точно това – постоянна, много често неосъзната борба за дишане по време на сън. Дихателните ви пътища се запушват, кислородът не достига до жизненоважните  ви  органи, а мозъкът ви се бори да ви събуди, за да можете да  дишате отново.

 

Често подценявано, хъркането е един от главните симптоми на обструктивна сънна апнея. Още по-тревожно е, че то е тясно свързано и с хормона на стреса – кортизола. 

 

Кортизолът играе  ключова  роля в реакцията на тялото към стресови ситуации. Той ни дава енергия, когато сме в опасност, но високите му нива за дълъг период от време могат да навредят на здравето ни.

 

Когато страдаме от сънна апнея, мозъкът ни е в постоянно състояние на тревога заради спиранията на дишането. Това води до повишено производство на кортизол, дори когато не сме в стресова ситуация. Завишените по този начин нива на кортизол могат да доведат до:

 

 

Хормон на стреса - кортизол - молекула

  • Сомнологични нарушения: Трудно заспиване, често събуждане, неспокоен сън.
  • Проблеми с теглото: Натрупване на мазнини, особено в коремната област.
  • Сърдечно-съдови заболявания: Високо кръвно налягане, инфаркт, инсулт.
  • Диабет: Повишена кръвна захар, инсулинова резистентност.
  • Отслабена имунна система: По-чести инфекции, по-бавно заздравяване на рани.
  • Психични проблеми: Депресия, тревожност, раздразнителност.

 

 

Ако хъркате силно и често, сутрин се будите със сухота в устата или с главоболие, уморени и недоспали, то трябва да се консултирате с лекар. Той може да ви насочи към специалист по сънни нарушения, или изследване за сънна апнея в домашна среда, чрез които да резберете дали страдате от сънна апнея.

 

 

За да запишете час, можете да използвате нашият онлайн формуляр тук, или да заявите изледване с АпнеяЛинк директно в продуктовата страница тук.

 

 

 

 


ЗАЯВЕТЕ ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА СЪННА АПНЕЯ НА ТАЗИ СТРАНИЦА

 

 

 

Съществуват различни методи за лечение на сънна апнея, които могат да намалят хъркането и да нормализират нивата на кортизол. Някои от тях са:

 

 

  • CPAP терапия: Маска, която се поставя на носа и/или устата по време на сън и подава въздух под налягане, за да поддържа дихателните пътища отворени.
  • Орални апарати: Приспособления, които се носят в устата по време на сън и избутват долната челюст напред, за да се разширят дихателните пътища. Важно е да се знае, че оралните апарати, макар и удобни за някои пациенти, могат да причинят дискомфорт в челюстта, зъбите или венците. Те не са подходящи за всички пациенти със сънна апнея и не са ефективни при други освен леки форми на заболяването.
  • Промени в начина на живот: Отслабване, спиране на тютюнопушенето, избягване на алкохол преди лягане.

 

 

Изследване с 72 участници (35 с обструктивна сънна апнея и 37 здрави контроли) проведено в сънна лаборатория, потвърждава връзката между обструктивната сънна апнея и повишените нива на кортизол.1 В продължение на четири нощи, участниците са били наблюдавани, а кръвни проби са вземани на всеки 24 часа. Резултатите показали, че както мъжете, така и жените с обструктивна сънна апнея са имали значително по-високи нива на кортизол в сравнение със здравите контроли.

 

След използване на CPAP терапия обаче нивата на кортизол в групата с ОСА са намалели значително, доближавайки се до нивата, наблюдавани в контролната група. Проучването е изследвало също така връзката между тежестта на ОСА, интермитентната хипоксемия и фрагментацията на съня с нивата на кортизол, като е установена значителна връзка между нощния кортизол и тежестта на ОСА.

 

 

 

 

 

АПАРАТИ И МАСКИ ЗА CPAP ТЕРАПИЯ

СРЕЩУ СЪННА АПНЕЯ

 

 

 

 

Проучването прави следните заключения:

 

  • Сънната апнея, както при хора със затлъстяване, така и при хора без затлъстяване, е свързана с активиране на оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречни жлези (HPA оста), която регулира производството на кортизол;
  • Тази връзка е по-силна при хора без затлъстяване;
  • Жените също страдат от същата степен на активиране на HPA оста, което може да обясни защо и двата пола са засегнати по сходен начин от съпътстващи заболявания като хипертония;
  • CPAP терапията изглежда обратима хиперкортизолемията (повишените нива на кортизол), което може да обясни благоприятния ефект на CPAP върху сърдечно-съдовата заболеваемост, например хипертония. 

 

Връзката между обструктивната сънна апнея (ОСА) и нивата на кортизол при мъжете и жените, както и как лечението с постоянно положително налягане в дихателните пътища (CPAP) влияе на тези нива.

 

 

 

Григор Ангелов

 

1. https://publications.ersnet.org/content/erj/early/2015/11/05/1399300300319-2015

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари