Акордеонни категории

Блог Разбиране на остеопорозата: причините, симптомите и лечението
Вижте всички статии

Разбиране на остеопорозата: причините, симптомите и лечението

Разбиране на остеопорозата: причините, симптомите и лечението

 

Остеопороза - симптоми, диагностициране, какви са възможностите за лечение и превенция

 

 

Остеопорозата е заболяване, което отслабва костите, изтънява ги и намалява плътността им. 

 

Повечето хора не знаят, че имат остеопороза, докато не претърпят фрактура. Най-често засегнатите кости при остоеопорозата са:

 

  • Тазобедрените кости.
  • Китките.
  • Гръбначният стълб.

 

Здрава костна тъкан и изтънена костна тъкан при остеопорозаКолкото по-рано медицинското лице диагностицира остеопорозата, толкова по-малка е вероятността да получите костни фрактури.

 

Обикновено костите ни са достатъчно плътни и здрави, за да поддържат телесното ни тегло и да поемат повечето видове удари. С напредването на възрастта обаче те ни постепенно губят част от плътността си и способността си да се възстановяват (ремоделират).

 

Ако сте на възраст над 65 години, имали сте фрактура на кост след 50-годишна възраст или има остеопороза в семейната ви история, попитайте личния ви лекар за изследване на костна плътност, 

 

 

 

 

 

 

Колко често се среща остеопорозата?
 

Остеопорозата е най-често срещана при хора над 50 години. Експертите смятат, че половината от всички жени и 1 на всеки 4 мъже над 50 години страдат от остеопороза.

 

Проучванията са установили, че 1 от 3 възрастните над 50 години, които все още не са диагностицирани с остеопороза, страдат от някаква степен на намалена костна плътност, или така наречената остеопения. Хората с остеопения проявяват ранни признаци на остеопороза. Ако не се лекува, остеопенията в крайна сметка може да прерасне в остеопороза.

 

 

 

Движение при остеопороза - какво препоръчват лекарите за превенция - Адапт БГ

 

 

 

Симптоми и причини

 

Остеопорозата не се проявява със симптоми както при много други здравословни състояния. Ето защо ревматолозите понякога я наричат „тихата болест“.
 

Няма да почувствате или забележите нищо, което да ви сигнализира, че може да имате остеопороза. Няма да имате главоболие, висока температура или стомашни болки, които да ви подскажат, че нещо в тялото ви в момента не е наред.


Най-честият „симптом“, или по-скоро страничен ефект, е внезапното счупване на кост, например след на вид безобидно падане или незначителен инцидент, който обикновено не би ви наранил.


Въпреки това, макар и остеопорозата да не предизвиква преки симптоми, може да забележите някои видове промени в тялото си, които могат да означават, че костите ви губят здравина или плътност. Тези предупредителни признаци за остеопороза могат да бъдат следните:

 

  • Загуба на един или повече сантиметра от ръста.
  • Промени в естествената стойка (прегърбване).
  • Недостиг на въздух (ако дисковете в гръбначния стълб са компресирани дотолкова, че да намаляват капацитета на белия дроб).
  • Болки в долната част на гърба (болки в лумбалната част на гръбначния стълб).


При остеопорозата може да е трудно сами да забележите промените в физическия ви вид. По-скоро близките са тези, които ще забележат промените в тялото ви (особено в ръста или стойката Ви). Хората понякога се шегуват, че възрастните хора се „смаляват“ с напредването на възрастта, но това може да е знак за остеопороза и че е време да се извърши изследване на костната плътност.

 

 

Причини за поява на остеопороза
 

Остеопорозата се появява с напредването на възрастта и загубата на способност на костите да се възстановяват и сами да се "ремонтират".

 

Костите в човешкото тяло са всъщност жива тъкан като всяка друга част от тялото. Може и да не изглежда така, но те непрекъснато подменят клетки си през целия ни живот. До около 30-годишна възраст тялото ни изгражда повече костна материя, отколкото губи. След 35-годишна възраст обаче процесът на разграждането на костите се забързва и това води до постепенна загуба на костна маса.

 

Ако имате остеопороза, губите костна маса с по-голяма скорост от обикновено. Хората в постменопауза губят костна маса още по-бързо.

 

 

Рискови фактори

 

Всеки човек може да развие остеопороза. Някои групи хора са по-склонни да се сблъскат с нея обаче, и това са:

 

  • Хората над 50 години.
  • Жените в постменопауза.
  • Хора с фамилна анамнеза (ако някой в биологичното ви семейство има остеопороза).
  • Хора, които са естествено по-крехко телосложение. Хората с по-нисък ръст често имат по-малко естествена костна маса, затова всякакви по-нататъшни загуби на същата може да ги засегне в по-голяма степен.
  • Пушачите!

 

 

Възрастен човек, седящ на пейка в парка - статия Остеопороза, Адапт БГ

 


Някои здравословни състояния могат да повишат вероятността да развиете остеопороза, включително:

 

Ендокринни нарушения - всяко състояние, което засяга околощитовидните жлези, щитовидната жлеза и хормоните (като заболяване на щитовидната жлеза и диабет).

 

  • Заболявания на стомашно-чревния тракт (като целиакиа и възпалителни заболявания на червата).
  • Автоимунни заболявания, които засягат костите (като ревматоиден артрит или анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев) - вид артрит, който засяга гръбначния стълб).
  • Нарушения на кръвта (или рак, който засяга кръвта Ви, като множествен миелом).

 

Някои лекарства или хирургични процедури могат да повишат риска от остеопороза. Такива са:

 

  • Диуретиците: лекарства, които понижават кръвното Ви налягане и изчистват допълнителни течности от тялото Ви.
  • Кортикостероидите: лекарства, които лекуват възпаления.
  • Лекарства, използвани за лечение на гърчове.
  • Бариатрична операция: за намаляване на теглото.
  • Хормонална терапия при рак (включително за лечение на рак на гърдата или рак на простатата).
  • Антикоагуланти.
  • Инхибитори за лечение на киселинен рефлукс, които могат да повлияят на абсорбцията на калций.

 

 

Храни, които спомагат в превенцията на остеопороза - витамин Ц,, витамин К2, витамин Д, калции и протеини - Adapt BG

 

 

Непълноценна диета и физическа активност


Някои аспекти на нашата диета и физическа активност могат да повишат вероятността от развитие на остеопороза, включително:

  • Ако не получаваме достатъчно калций или витамин D в храната ни.
  • Недостатъчно физическо натоварване.
  • Редовна употреба на алкохол (повече от две напитки на ден).

 

 

 


Диагностициране

 

Как се диагностицира остеопорозата?


Остеопорозата се диагностицира с тест за костна плътност DXA сканиране. Този вид тест представлява образно изследване, което измерва здравината на костите, като използва рентгенови лъчи, за да измери колко калций и други минерали има в тях.

 

Тестът за костна плътност използва ниски нива на рентгенови лъчи, за да измери плътността и минералното съдържание на костите. Наподобява типична рентгенова снимка.

 

Проверката за промени в костната плътност е най-добрият начин да установите остеопорозата, преди тя да причини фрактура. Вашият лекуващ лекар може да предложи да извършвате редовни тестове за костна плътност, особено ако имате фамилна анамнеза за остеопороза, или сте над 50 години, или пък страдате от остеопения.

 

 

Лечение

 

Лекуващият лекар ще ви предложи комбинация от лечения, които забавят загубата на костна маса и укрепват съществуващата костна тъкан. Най-важната част от лечението на остеопорозата е предотвратяването на костните фрактури.

 

Най-често срещаните методи за лечение на остеопороза включват:

 

  • Упражнения: Редовните физически упражнения могат да укрепят костите ви (и всички свързани с тях тъкани, като мускулите, сухожилията и връзките). Вашият лекар или терапевт може да ви предложи упражнения с тежест, за да укрепи мускулите ви и да тренира равновесието ви. Упражненията, които карат тялото ви да "работи срещу гравитацията", като ходене, йога, пилатес или физиотерапия, могат да подобрят силата и равновесието ви, без да натоварват твърде много костите. Може да се наложи да работите с физиотерапевт, за да намерите подходящите за вас упражнения и движения.

 

  • Витаминни и минерални добавки: Може да се нуждаете от добавки с калций или витамин D, които се продават без рецепта или по лекарско предписание. Лекар трябва да каже от какъв медикамент се нуждаете, колко често трябва да ги приемате и в каква дозировка!

 

  • Лекарства за остеопороза: Някои от най-често срещаните лекарства, които ревматолозите използват за лечение на остеопороза, включват хормонални терапии като заместващ естроген или тестостерон, както и бифосфонати. Хората с тежка остеопороза или висок риск от фрактури могат да се спомогнат от лекарства като аналози на паратиреоидния хормон и други. Тези лекарства обикновено се прилагат под формата на инжекции.

 

 

 

Поддържане на физическа активност - превенция остеопороза

 

 

Превенция

 

Как мога да намалим риска от остеопороза?

 

Упражненията и осигуряването на достатъчно калций и витамин D в диетата обикновено са всичко, от което се нуждаем, за да предотвратим остеопорозата.

 

Вашият лекуващ лекар ще ви помогне да намерите най-добрата за вас и за здравето на костите ви комбинация от лечения.

 

Следвайте тези общи съвети за безопасност, за да намалите риска от нараняване:

 

  • Носете правилната защитна екипировка за всички дейности и спортове.
  • Уверете се, че в дома и на работното ви място няма предмети, в които бихте се спънали и паднали.
  • Избягвайте да се катерите върху столове, маси или плотове когато се стремите да стигнете високи предмети вкъщи.
  • Спазвайте здравословен за план за хранене и упражнения.
  • Използвайте бастун или проходилка, ако ви е трудно да ходите или имате повишен риск от падане.

 

 

 

 

Прогноза

 

Какво да очаквате, ако сте диагностицирани с остеопороза?

 

Трябва да се настройте, че ще живеете и справяте с остеопорозата дълго време, обикновено до края на живота си. Ще се нуждаете от редовни срещи с медицинско лице, както и от изследвания на костната плътност. Вашият лекуващ лекар ще следи всички промени в костната Ви плътност и ще коригира лечението Ви, ако е необходимо.

 

 

 

Живот с остеопороза

 

Как да се грижа за себе си?

 

Спазването на здравословен хранителен и двигателен режим ще Ви помогне да поддържате здравето на костите си. Посещавайте личния си лекар за редовни прегледи. Той или тя също така ще ви помогне да уловите всички проблеми или симптоми, които засягат костите, възможно най-скоро.

 

Обсъдете с личния ви лекар възможността за изследване на костната плътност, ако сте на възраст над 50 години или имате фамилна обремененост с остеопороза.

 

 

Кога трябва да се обърна към медицинско лице?

 

Посетете Вашия личен лекар, ако забележите някакви промени в тялото си, които могат да бъдат предупредителни признаци за остеопороза. Уведомете го за всички други симптоми, които изпитвате, особено ако имате болки в костите или проблеми с движението.

 

 

Какви въпроси трябва да задам на доктора?

 

  1. Колко рисков съм към това да развия остеопороза?
  2. Колко често ще се нуждая от изследвания на костната плътност?
  3. От какво лечение ще имам нужда?
  4. Какви упражнения, които мога да правя, за да укрепя костите си?
  5. Ще имам ли нужда от физиотерапия?

 

 

 

Живот с остеопороза - Адапт БГ

 


Обобщение

 

Остеопорозата прави костите по-тънки и по-слаби, отколкото трябва да бъдат. Тя може да бъде опасна, тъй като увеличава вероятността да получите костно счупване. Много хора дори не знаят, че имат остеопороза, докато тя не доведе до фрактура.

 

Най-добрият начин да предотвратите счупванията на костите е да "хванете" остеопорозата, преди да тя да ви е наранила. Извършвайте редовни профилактични прегледи и обсъдете с личния Ви лекар кога да направите изследване на костната плътност, колко често трябва да правите последващи изследвания, за да следите здравето на костите си.

 

Упражненията и осигуряването на достатъчно калций и витамин D в диетата обикновено са всичко, от което се нуждаем, за да предотвратим остеопорозата.

 

 

Григор Ангелов

 

 

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари