
Най-лошият вариант от началото на пандемията?
Дата: 14 Юли 2022
Близо две години и половина след началото на Коронавирус пандемията се появи най-заразният и бързо предаван вариант до този момент BA.5 — еволюирал "ескейп" вариант, който избягва имунитета и води до нарастване на броя на новозаразените и хоспитализациите. Добрата новина е, че инфекциите протичат сравнително леко и до този момент нещата не са излязли извън контрол.

Омикрон: Най-малко 70 държави налагат ограничения за пътуване
Дата: 30 Ное 2021
Седемдесет държави и територии наложиха ограничения за пътуване в отговор на разпространяващия се нов вариант Омикрон, за който се смята, че би могъл да е три пъти по-заразен и от Делта щама.

Омикрон в Европа: какво знаем до този момент за новия вариант на коронавируса
Дата: 29 Ное 2021
Омикрон в Европа: какво знаем до този момент за новия вариант на коронавируса. Нов вариант, включен в групата на „вариантите, будещи безпокойство“ (Variant of Concern).
Отличава се с извънредно висок брой мутации дори в сравнение с един от най-заразните световноразпространени варианти - Делта. Омикрон съдържа над 30 мутации в S-гена си (от общо 56), засягащи спайк протейна, чрез който вирусът навлиза в човешките клетки. Случаи на Омикрон в Европа вече бяха открити в страни като Великобритания, Италия, Дания, Германия, Нидерландия, Австрия, Чехия, а от днес и в Шотландия.

Всичко за новата AY.4.2 мутация на Делта варианта: какво трябва да знаем за "Делта плюс"?
Дата: 21 Окт 2021
Новият "потомък" на Делта варианта AY.4.2 може да е по-заразен дори от своя предшественик. Според учените AY.4.2 е с 10-15 % по-заразен от Делта мутацията, която доминира включително и в България. Учените следят отблизо разпространението на AY.4.2, наричан не толкова правилно "Делта плюс". Какво представлява обаче този нов вариант и наистина ли е толкова опасен за колкото се смята? В тази статия ще отговорим на тези въпроси, опирайки се върху данните, с които разполагаме до този момент.

Новите мерки са вече в сила: ето какво трябва да знаем за забраните и ограниченията
Дата: 08 Сеп 2021

Какво знаем за силно мутиралия C.1.2 вариант на коронавируса
Дата: 03 Сеп 2021
Поредният мутирал вариант на коронавируса започва постепенно да навлиза в полезрението на здравните организации, според които той може да се окаже най-мутиралият щам досега. Носи името C.1.2 и е открит за първи път от учени в националния институт за заразни болести в Южна Африка.

Нова Зеландия обяви пълен локдаун в цялата страна... заради един случай на Covid-19
Дата: 17 Авг 2021
Министър-председателят на Нова Зеландия Джасинда Ардерн обяви пълен локдаун в цялата страна, след като бе потвърден първият и засега единствен местно предаден случай на Ковид-19 в сраната от февруари насам

Защо Делта вариантът е толкова опасен
Дата: 06 Авг 2021
С увеличаването на броя на случаите с новия високотрансмисивен Делта вариант (B.1.617.2) на коронавируса, се появи информацията, че дори ваксинираните лица може да разпространяват така наречения "пробивен“ вариант на SARS-CoV-2. Делта вариантът е най-агресивният вариант на коронавируса, установен до момента и може би най-опасният в много отношения. Инкубационният му период е четири дни, а не шест, което прави носителя заразен по-рано в сравнение с оригиналния щам. В началото на пандемията хората разпространяваха коронавируса средно на двама или трима души. В момента заразените с Делта заразяват средно по шест души.