Животът със сънна апнея не е за хората със слаби сърца. Kакто щете я наречете — предизвикателство, изпитание или мъчение. За много хора, които не се лекуват, апнеята най-вече е последното. Днес ще разкажем какво наистина представлява животът със сънна апнея и въздействието, което тя оказва върху здравето, семейните ни отношения, способността ни да живеем живота си нормално. В края ще дадем полезни съвети за по-спокойни нощи и #ПоДобърЖивот.
Сънната апнея е едно от най-често срещаните разстройства на съня. Много по-разстройващо е обаче, че масово остава неустановена. Остава си една енигма, ако щете. Хората или не знаят изобщо какво е това животно "сънна апнея", или не знят, че им живее в спалнята, камо ли как се изследва или лекува. И всяка нощ водят нечестна битка за въздух. Нечестна, защото, когато "идва" апнеята, човек дори не е в съзнание. Просто се опитва да спи.
Апнеичните епизоди могат да продължат от няколко секунди до над минута. Рекордът е 134 секунди, през които спящият не е дишал изобщо. Могат да се случат десетки пъти на час. Апнеите разкъсват съня (фрагментират го) и не позволяват да постигнем дълбоката, възстановителна фаза, от която тялото ни толкова много се нуждае, за да функционира нормално през деня.
И последиците това не закъсняват. Нелекуваната сънна апнея носи със себе спектър от широкообхватни за ума и тялотото последици, които засягат също толкова всеобхватни аспекти от живота ни. Карат ни да се чувстваме "малки".
Най-честите признаци, че има нещо наистина нередно в начина, по който спим са:
- Умора и сънливост през деня: До болка познато на хората със сънна апнея. Прекомерната дневна сънливост е истинско предизвикателство пред това да останем будни и бдителни по време на ежедневните ни дейности. Дори докато шофираме.
- Влошено настроение и психично здраве: Раздразнителност, промени в настроението и затруднена концентрация. Без тях не може, когато имаме апнея.
- Влошено общо здравословно състояние: Другият силно нежелан "промо пакет", в който е включено всичко необходимо за едно наистина влошено здравословно състояние: хипертония, сърдечни заболявания, инсулт, диабет, затлъстяване, нарушено либидо. Това са най-често срещаните проблеми при пациентите с нелекувана ОСА, но съществуват още.
- Обтегнати взаимоотношения: Не само че сме уморени, раздразнителни и с влошено здраве, но можем и да се "радваме" и на обтегнати взаимоотношения с половинката. Все пак тя или той са първа линия в леглото, когато хъркаме и се задушаваме заради апнеята. Редки са случаите, в които съпругът да има тежка сънна апнея и хърка като немска бормашина и в които да няма напрежение.
- Цялостният начин, по който живеем: За капак на всичко посочено по-горе, идва и черешката на тортата. Намалените нива на енергия и лошото качество на съня повлияват изключително негативно на цялостното качеството на живота. Как можем му се радваме, когато всеки ден се чувстваме ненаспали се, раздразнителни и неможещи да се фокусираме и върху елементарните неща? Това всъщност не е въпрос.
Спи, за да живееш
За много от хората, които искат да сложат край мъчението "апнея", терапията с непрекъснато положително налягане в дихателните пътища, или ПАП терапията, е единственото спасение. По време на нея спим със специализиран апарат, който доставя непрекъснат въздушен поток до дробовете ни. По този начин поддържаме дихателните ни пътища постоянно творени и спираме апнеите.
CPAP терапията се смята за златният стандарт в справянето с апнеята, а за милиони хора по света е и единствното решение да спят и да живеят нормално.
Съществуват и други методи за третиране на обструктивна сънна апнея като операция на тъканите в гърлото, но за съжаление те са с временен ефект, защото тъканта отново израства.
Ползите от CPAP терапията са също толкова добре документирани, колкото и вредите на сънната апнея върху тялото:
- Получваме толкова нужния ни здрав и възстановителен сън: CPAP терапията помага за премахване на апнеите, позволявайки на хората да спят нормално, без да се борят за глътка въздух например по 90 пъти на час (тежките форми на ОСА);
- Подобрено настроение и бдителност: Качественият сън допринася за по-добро настроение, повишена концентрация и подобрена когнитивна функция;
- Подобрено общо здравословно състояние: Ефективното лечение на апнеята намалява риска от развитие на сериозните здравословни проблеми, описани по-горе в нежелания "промо пакет";
- Подобрени семейни взаимоотношения: Намаленото хъркане и по-добрият сън могат да подобрят семейните взаимоотношенията. Както и да разрешат проблема с намаленото либидо при мъжете със сънна апнея.
- Подобряваме цялостното качеството на живот: CPAP терапията има потенциала да възстанови жизнеността и да подобри цялостното качество на нашия живот.
Проучвания показват случаи на хора, които още преди да са започнали да хъркат и да бъдат диагностицирани с вид сънна апнея, са я имали в продължание на 15 години... Това е много време.
Сънната апнея сама по себе си не убива човека. Усложненията от нея обаче...
Как да живея с нея?
Няколко практически съвета могат да помогнат неимоверно на страдащите от това толкова разпространено нарушение на съня.
Позволете на лекаря да ви помогне. Важно е да поддържате връзка с лекаря, който Ви е изследвал или назначил лечение за сънна апнея — било то специалист по нарушенията на съня (сомнолог), белодробен (пулмолог) или невролог. Съобщавайте за всички продължаващи симптоми, споделяйте предизвикателствата с лечението или други опасения, които може да изискват корекция на предписаната ви терапия.
Грижете се правилно за устройството ви: Независимо дали използвате ЦПАП или БиПАП апарат, почистването и поддръжката както на апаратурата, така и на маската, ще помогнат да извлечете максимума от лечението и да избегнете нежелани странични ефекти.
Ако не лекувате апнеята си, избягвайте високорискови дейности: Страдащите от сънна апнея трябва да са пределно наясно с рисковете от сънливостта през деня. Особено за хора с нелекувана сънна апнея, дейности като шофиране или работа с тежки машини трябва да се избягват. В някои западни страни е забранено шофирането при наличие на сънна апнея или когато пациентът не я третира.
Обмислете промяна на позицията на сън: Обструктивната сънната апнея се обостря от спането по гръб. Ако не я третирате с апаратура, то поне старайте се да спите на една страна и по възможност на висока възглавница.
Минимизирайте консумацията на алкохол: Намаляването на приема на алкохол е препоръчителен компонент от плана за лечение на сънната апнея. При хора с нелекувана ОСА дори консумацията на алкохол през деня може да влоши проблемите с дишането през нощта. Алкохолът отпуска мускулите в гърлото и ги предразполага към колапс.
Ако пушите, спрете! Тютюнопушенето – независимо дали става дума за цигари, наргилета, пури или вейпове – освен че е отвратително намалява драстично и качеството на съня. Освен това може да възпали и раздразни горните дихателни пътища, допринасяйки за симптомите на сънна апнея.
Следете теглото си: Свалянето на килограми при някои хора може да окаже изключително позитивно въздействие върху обструктивната сънна апнея и да намали проявите й. Вижте диетичната рецепта на Адапт БГ тук.
Тя не определя живота ми
Животът със сънна апнея може да бъде огромно предизвикателство. Но не е задължително едно сомнологично нарушение (макар и едно от най-тежките след нарколепсията и сънната болест) да определя живота ни, да го ограничава и унищожава. Диагностицирането и стартирането на навременна CPAP терапия по лекарско предписание не само може да подобри съня и спре хъркането, но и да подобри цялостното ни здравословно състояние и самият начин , по който живеем живота си. А знаем, че той е един.
Ако вие или ваш близък подозирате наличието на сънна апнея, потърсете помощ от специалист. Изследвайте се! Ако лекарят Ви предпише терапия, дайте й шанс да Ви помогне. Тя може да се окаже ключът към нормалния, здравословен живот.
Просто направете първата стъпка.
От първо лице, единствено число
Можете да прочетете още лични истории тук.
Последвайте ни във Facebook, за да научавате първи всичко ново за сънната апнея.
Григор Ангелов
Дата: 02 Окт 2023
Остави мнение/коментар