Акордеонни категории

Блог Как да се подготвим за операция, ако сме със сънна апнея
Вижте всички статии

Как да се подготвим за операция, ако сме със сънна апнея

Как да се подготвим за операция, ако сме със сънна апнея

Как да се подготвим за хирургична операция, ако имаме сънна апнея

 

 

Сънната апнея е едно от най-сериознитe нарушения на съня в световен мащаб и в България. Проявява се с многократни спирания на дишането по време на сън, които почти винаги остават незабелязани от страдащия. Това състояние може да има сериозни последици за цялото тяло, включително сърдечно-съдови заболявания, инсулт, диабет, Алцхаймер, хронична умора, офталмологични заболявания, депресии и други...

 

За риска за тези пациенти в операционната обаче трудно може да се намери широкодостъпна информация, като например че седацията и анестезията увеличават колапса на горните дихателни пътища и следователно увеличават и риска от следоперативни усложнения при тези пациенти. Или че по-голямата част от пациентите със сънна апнея са недиагностицирани, и не знайки за нея са изложени на риск по време на периоперативния период.

 

В тази статия ще обсъдим епидемиологията на сънната апнея при хирургичната популация и защо апнеиците са изложени на по-висок риск от здравите хора.

 

 

Предоперативна оценка преди хирургична операция - статия Адапт БГ Григор Ангелов

 

 

Свързани темиИзлекувах се от сънна апнея: лична история

 

Предоперативна оценка

 

Ако страдате от сънна апнея и ви предстои хирургична интервенция, е изключително важно да информирате вашия лекар и анестезиолог за това. Както и ако не сте диагностицирани с обструктивна сънна апнея, но подозирате, че страдате от такава и ви престои оперативно лечение под пълна упойка. Така се прави на запад, така че защо да не се прави и тук?

 

Пациентите би трябвало да преминат през щателен физически преглед преди операцията, със специален акцент върху оценката на сънната апнея. Лекарят трябва да съобрази фактора "сънната апнея", ако го има, включително и да разпита за симптоми като хъркане, прекомерна дневна сънливост, чести събуждания през нощта и сутрешни главоболия.

 

В по-развитите страни се прилагат скринингови въпросници като Берлинския въпросник, или STOP-BANG, за да се идентифицират пациенти с висок риск от ОСА преди операция. Тези въпросници са лесни за прилагане и са валидирани при хирургичната популация. (Адапт БГ го предлага безплатно онлайн за всички хора, които биха желали да го ползват, дори да не им предстои операция.)

 

 

При установяване на риск след въпросниците може да се предприеме действие за управление риска на пациентите с висок риск по време на периоперативния период. На запад анестезиолозите и хирурзите могат да изискат формална оценка на съня за управление на сънната апнея преди извършване на операция. 

 

С две думи: за да се осигури най-добрата грижа за пациенти със сънна апнея, е необходим екип от различни специалисти, включващ хирург, анестезиолог и специалист по медицина на съня, или сомнолог.

 

 

 

Свързани теми: Сънна апнея: симптоми, диагностика и лечение.

 

 

Рискове, свързани със сънната апнея по време на операция:

 

  • Затруднено дишане: Анестезията може да отпусне мускулите на гърлото и да затрудни дишането по време на операция.
  • Сърдечно-съдови проблеми: Сънната апнея е свързана с повишен риск от сърдечни аритмии и други сърдечно-съдови проблеми, които могат да се влошат по време на операцията.
  • Проблеми с кислородната сатурация: Пациентите със сънна апнея може да имат по-ниски нива на кислород в кръвта, което да бъде проблем по време на анестезия.

 

 

 

Ниска кислородна сатурация при пациенти със сънна апнея, хирургични рискове и ОСА

 

Свързани темиПредсърдно мъждене и сънна апнея.

 

 

Повишен риск от следоперативни усложнения

 

Проучвания като това на Gupta et al. 1 показват повишен риск от следоперативни усложнения (39%), по-висок процент на прехвърляне в интензивно отделение (24%) и увеличена продължителност на болничния престой при пациенти с обструктивна сънна апнея. В това проучване тези изследователи също така съобщават, че пациентите с ОСА, които са получавали терапия с постоянно положително налягане в дихателните пътища (CPAP) преди операцията, са имали намален процент на сериозни усложнения и намаляване с един ден на продължителността на болничния престой.

 

В друго проучване (Liao et al.2) установяват, че пациентите с ОСА са с по-висок процент на следоперативни усложнения (44%). Интересното е, че също така се отбелязва, че пациентите с ОСА, които не са спазвали стриктно своята CPAP терапия, са имали най-висок процент на следоперативни усложнения.

 

В проучването си Kaw et al.3 пък демонстрира, че пациентите с ОСА са с по-висока честота на енцефалопатия, следоперативни инфекции и увеличена продължителност на престоя в интензивно отделение.

 

По подобен начин Memtsoudis et al.4  установяват, че ортопедичните и общохирургичните пациенти със сънна апнея са изложени на по-висок риск от периоперативни белодробни усложнения.

 

 

 

Повишен риск от белодробни усложнения при пациенти със сънна апнея - Адапт БГ

 

Свързани теми: Сънната апнея е сериозно, но лечимо състояние

 

 

 

Как да се подготвите за операция, ако вече знаете, че имате сънна апнея?

 

  • Информирайте вашия лекар и анестезиолог: Те трябва да са наясно с вашето състояние, за да могат да предприемат необходимите мерки за вашата безопасност.

 

  • Продължете CPAP терапията: Ако използвате CPAP апарат, е важно да го носите и в нощта преди операцията, както и възможно най-скоро след нея.

 

  • Контролирайте други здравословни проблеми: Ако имате други здравословни състояния, като хипертония или диабет, е важно да ги контролирате преди операцията.

 

  • Следвайте инструкциите на лекаря: Спазвайте стриктно инструкциите на вашия лекар относно лекарства, храна и напитки преди и след операцията.

 

 

Важно е да обсъдите всички Ваши притеснения с вашия лекар преди операцията и да го известите дали имате сънна апнея. И най-важното: дали я третирате или не. И не "по принцип", а постоянно: тоест спите ли всяка вечер със CPAP апaрата, или не.

 

 

 

 

CPAP АПАРАТИ И МАСКИ ЗА СЪННА АПНЕЯ

 

 

Може ли лечението на сънна апнея да предотврати операция на сърце?

 

В някои случаи - да. Лечението на сънната апнея може да помогне за намаляване на рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания, като високо кръвно налягане и сърдечна аритмия. Това може да намали вероятността от нужда от операция на сърце.

 

Важно е да се отбележи, че лечението на сънната апнея не е гаранция за предотвратяване на сърдечни операции! Въпреки това, то може значително да подобри здравето на апнеика и да намали риска от сериозни усложнения.

 

 

 

След и преди хирургия със сънна апнея сърдечно съдови заболявания - Адапт БГ

 

 


Оптималното предоперативно управление на пациенти със сънна апнея изисква мултидисциплинарен подход с участието  на  хирург,  анестезиолог, специалист по медицина на съня и други специалисти. 

 


Свързани теми: Как се изследват нарушенията на съня?

 


 

Ако ви предстои планова операция и имате съмнения, че страдате от сънна апнея, защото:
  

 



... то тогава задължително се изследвайте за сънна апнея вкъщи или при добър сомнолог в клиника на съня, където се извършват полисомнографии (изследване в болнична среда).

 

 

Вижте устройство, което диагностицира сънна апнея за една нощ, в уюта на дома на пациента. 

 

 

 


 

 

 

Тази статия и информацията с нея е с чисто информативна цел и не бива да се възприема като медицински съвет! Публикацията не е предназначена да замести професионалнaтa медицинскa консултация, диагноза или лечение на което и да е заболяване. Информацията, прочетена в Интернет, не е медицински съвет и не трябва да се възприема като такъв. 

 

 

 

Григор Ангелов

 

 

Източници и препратки:
 

1. Gupta RM, Parvizi J, Hanssen AD, et al. Postoperative complications in patients with obstructive sleep apnea syndrome undergoing hip or knee replacement: a case-control study. Mayo Clin Proc. 2001;76:897–905. [PubMed] [Google Scholar]

2. Memtsoudis S, Liu SS, Ma Y, et al. Perioperative pulmonary outcomes in patients with sleep apnea after noncardiac surgery. Anesth Analg. 2011;112:113–21. [PubMed] [Google Scholar]

3. Kaw R, Golish J, Ghamande S, et al. Incremental risk of obstructive sleep apnea on cardiac surgical outcomes. J Cardiovasc Surg (Torino) 2006;47:683–9. [PubMed] [Google Scholar]

4. Memtsoudis S, Liu SS, Ma Y, et al. Perioperative pulmonary outcomes in patients with sleep apnea after noncardiac surgery. Anesth Analg. 2011;112:113–21. [PubMed] [Google Scholar]

5. University of Pennsylvania.  "Berlin Questionnaire". Web. 1 Oct. 2024.. https://www.med.upenn.edu

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари